Mail vyhořelému adminovi diskusního fóra

Úvaha on January 6th, 2009 No Comments

ÚvahaNa českém webu už cca 10 let funguje jedna úspěšná hobbyistická komunita, která má spoustu uživatelských článků a až donedávna docela živé fórum. Design i struktura webu jsou zastaralé, ale členům komunity to zjevně zásadně nevadí, neb dotyčný web patří k jedniččce – čili nejpoužívanější a nejfrekventovanější – české komunitě v daném oboru. Admin webu celé provozuje sám, reklamy z principu na web nedává. Před pár dny oznámil svůj záměr Web zrušit z důvodu jím vnímaného opadu zájmu, z jeho příspěvku lze nicméně vycítit určitou “únavu”.  Na jeho příspěvek jsem napsal odpověď a neb se týká “našich” tématů, její jádro dávám ji i sem…

(…)

Kazdopadne mne napada, zda neudelat to, co jsme udelali ohledne diskusnich for na nekterych jinych nasich komunitach a co pomohlo v “rustu” komunity. Predem se omlouvam za nevyzadany prispevek, ale pokud se jedna o zruseni tohoto webu, tak uz asi neni co ztratit…..:

- kazdy admin komunity (zalozene na diskusich) casem “vyhori”. Alternativa zavreni webu je vyuziti pomocniku :)

- vybrat z aktivnich uzivatelu  spolu-moderatory a spolu-organizatory webu a s nimi se podelit o brime provozu. Tyto lidi to casto bavi a jsou to schopni dobre delat. Cca po roce zase odpadnou, tak je treba neustale inovovat. Jako odmenu casto nechteji nic, ale kdyz treba dostanou email @tvojeDomena, oficialni uznani na strankach ci jiny “virtualni” bonus, tak to jen pomuze.

- obecne si “hyckat” aktivni uzivatele (v anglictine jim rikaji “power users”). Tyhle lidi je dobre nenastvat (si) a treba zkusit pro ne vymyslet nejaky specialni bonus – napr specialni diskusi pro “veterany”, moznost soukromych prezentaci na webu, a spousta dalsich veci.

- naprosto nestrpet zadne vulgarni hadky, osobni vypady, apod. – tyto prispevky rovnou presouvat do fora a-la “Smetiste” ci neco podobneho – nemazat, protoze pak vznika syndrom “mucedniku” kteri blaboli o “cenzure”. Obecne neni na skodu nekde zverejnit dokument a-la “charta slusneho chovani”. Staci jedna takova “flame war” a kus lidi odejde, kdyz jich je vic, muze to pak byt jako lavina.

- nebat se textovych Google reklam, jsou nenasilne a lidi si uz zvykli. Pri Tve navstevnosti to minimalne par stovek mesicne da, kterezto penize se daji dat na programatora, pokud bys uz nenasel nejakeho dobrovolnika z rad navstevniku (ci jejich partneru :) ). Neni to vydelavani penez a zasirani webu, ale normalni udrzovani toku penez na provoz jakekoli jinak neziskove aktivity

- pokud menit technologii diskusniho fora, tak mozna pouzit PhpBB, ale porad si myslim, ze to neni treba, jen by stacilo vyrobit treba 2-3 “podoblasti” a minimalne jednu “Zumpu”. Konkretne u Tveho webu mne jeste napada, zda treba celou tu diskusni slozku nekomu “nepredat” a pouze si ponechat “garanci” (cili dozor nad tim, co se tam deje), at si to udela, jak uzna za vhodne pod Tvou supervizi – a soustredit se na obsahovou slozku Webu, ktera jak koukam je velice pestra a mnoho obdobnych komunit by si jen pralo, aby jim obsah tak “frcel”, jak zde!

- nebat se “neprispivajicich” uzivatelu – nejsou ukazatelem nezajmu o web! jedna statistika rika, ze ze 100% lidi jen 10% prispiva a jen 1% zacina nova temata ci diskuze

(…)

(CC) Dan Franc, image (CC) Sarcasmo

Tags: ,

No Responses to “Mail vyhořelému adminovi diskusního fóra”

Leave a Reply

Login with Facebook: