Jak stavět komunitu pro ajťáky?

Články on December 6th, 2008 No Comments

Odpověď je jednoduchá: úplně stejně, jako pro kohokoli jiného :) Nicméně – je zajímavé podívat se, jaká doporučení dává aliance Active Software Professionals pro tvorbu online komunit, zejména takových, která se zabývají tématy z IT a potažmo tedy přitahují programátory, vývojáře, analytiky a jiné řekněme ezoterické typy. V jejich článku jsou vypsány tyto tři klíčové prvky a lehčí návod, jak na ně; v komentované verzi se tu o ně s vámi podělím.

Jaké je tedy základní trio, které musí být u úspěšné komunity splněno?

 1. Sdílený “pocit” komunity: čili, lidi se musí ve společenství cítit jako doma, jako mezi svými, jako v přátelském – a erudovaném – prostředí.
 2. Vysoký stupeň “uznání”: čili, lidé a informace v komunitě musí být přínosné, zajímavé, odborně na výši. Zároveň je nutné, aby ti, kteří tento přínos zajišťují – zajímavými či častými příspěvky – dostali uznání, které zasluhují. Ať už formou bodů, nebo speciálních ikonek, “členů týdne”, a kdoví čím ještě.
 3. Jednoduché ovládání: netřeba nic dodat, snad jen, že systém musí uživatele vysloveně budit k akci

Jak změnit “normální” členy v “nadšené” členy komunity? Článek cituje Kathy Sierru, opět s mým komentářem…:

 1. Podpořte nové členy v tom, aby se ptali. Na cokoli. A často. Neboť: dobrá otázka je často ještě zajímavější, než sáhodlouhá odpověď. Na Webu druhé generace (…fujtermín, ale co naděláte) je zásadní přínos účastníků komunity – neříkáme čtenářů stránek – který docela dobře lze vyprovokovat otázkami.
 2. Napovězte, jak reagovat na otázky. Nováččci v komunitě nejsou zvyklí na to, že je někdo zvědavý na jejich vstup! Napovězte jim, jak na to. Odpovězte vy sami jako netmoderátoři, tím nastavíte laťku; nebo se dohodněte s někým z komunity, že dá tento příklad – nebo klidně i styl odpovědí popište.
 3. Tolerujte i odpovědi, o jejichž správnosti pisatelé si nemusí být úplně jistí, pokud to ovšem do odpovědi napíší. Strach ze “správnosti” bývá zcela limitujícím faktorem u spousty lidí, v odborných komunitách může být zabíjející. Je třeba podpořit i ty, kteří si úplně jistí nejsou.
 4. Láska a pravda nechť nemilosrdně zvítězí nad lží a nenávistí. Ms. Sierra to takto nenapsala, ale myslí důležitou věc: naprosto netolerujte jedovaté odpovědi, agresivitu, apod. I když dá někto skutečně pitomou otázku, můžeme ho na tuto skutečnost upozornit v přátelském duchu, a hlavně: ještě horší než pitomá otázka je žádná otázka.
 5. Zároveň ale pracujte se “seniory” vaší komunity na tom, jak nesprávné otázky a odpovědi zkorigovat – pořád ovšem v přátelském duchu. Neb jak píšeme výše, odborná erudice je obzvlášť pro ajťáky významná.

Další koncepty zmiňované článkem (a mnou dokomentované):

 • “zúčastněné pozorování” – je nezbytné, aby designéři komunity a její hybatelé byli aktivními účastníky komunity. Online společenství je natolik proměnlivý organismus, že pokud s ním chceme pracovat, potřebujeme ho znát, a znát ho můžeme jen díky zapojení do interakcí
 • verze komunity” – z důvodu zmíněné organičnosti počítejme i s tím, že se komunita bude dramaticky proměňovat a vyvíjet v čase, což ovlivní i funkce, které jí nabídneme. Naše komunity proto budou mít svoji verzi 1, 2, atd.
 • Zaměření! Komunita musí mít silné, nosné, jednoznačné téma. Interakce v komunitě by se měly točit kolem tohoto tématu (samozřejmě s povinným procentem “offtopic” příspěvků, které jsou stejně tak důležité, ale neměly by převažovat)
 • Uživatelské profily. Co by to bylo za společenství, kdyby lidé nevěděli, kdo je kdo – a mnohem víc?
 • Online kamarádi… Spousta komunitního software (včetně našeho J) dovoluje vytvářet sítě lidí, kteří mají k sobě blízko. Opět to podpoří celkového komunitního ducha
 • …a offline taky. Není nad klasické prezenční setkávání, i když Jana Vejvodová ze ZČU je schopna se svými nettrenérskými adepty i popíjet víno přes Skype.

Tedy: ve hře “najdi deset rozdílů mezi ajťáckou komunitou a jinou komunitou” by neuspěl nikdo, rozdílů prostě nět. Nebo ……………?

(CC) Dan Franc

Tags:

No Responses to “Jak stavět komunitu pro ajťáky?”

Leave a Reply

Login with Facebook: