Jak řešit souboje v diskusním fóru?

Návod on May 6th, 2009 No Comments

NávodyOstrá výměna názorů na diskusním fóru? Ale ano, však od toho diskusní fóra zakládáme. Kdyby si tam všichni notovali, časem by se ztratila informační hodnota a lidé by přestali do naší komunity či chodit. Ale existuje hranice a o té si dnes něco řeknem.

Tuto pomyslnou hranici představují příspěvky, které

- nějakým způsobem porušují pravidla serveru

- jsou osobní emoční bitvou mezi dvěma, třemi účastníky

Tento druhý typ nežádoucích výměn se nazývá “flame wars” v anglickém světě. Flame Wars charakterizuje rychlá výměna příspěvků, plná emocí, často vulgarit, velice často mimo původní téma vlákna. Asi se shnodneme, že je třeba tuto situaci řešit, pokud nastane.

Jako určité osvědčené řešení se nabízí toto:

1. Přesuňte dotyčné výměny do nového vlákna ve speciálním fóru nazvaném Flame Wars, nebo Kolbiště, nebo jak chcete. Toto fórum popište např. jako “prostor pro nekonstruktivní výměny, hádky a vůbec vše, co na server nepatří, bude pravidelně promazáváno”, aby bylo účastníkům jasné, že tento druh komunikace prostě nevítáte.

2. Do původního vlákna o tom dejte krátkou zprávu

3. Pokud se v původním vláknu objeví další flames, nemilosrdně je hned přesuňte do příslušného tématu ve Flame Wars

4. Po 1-2 týdnech flame téma smažte. Ne dřív! Pokud byste je smazali hned, budete mít na hlavě tunu stížností na “cenzuru”. A protože smazané příspěvky nebude možné vidět, netušící členové si řeknou, že třeba je to pravda. Zároveň příspěvky ve flames určitě smažte. Špína přeci na váš server nepatří!

Někdy dělají moderátoři to, že téma, které pohltí plameny, raději ponechají v původním fóru a jen uzamknou. Nemyslím si, že to je šťastné řešení, neboť:

1. zasíráte (pardon) si tím hlavní obsahové fórum a dáváte tak příklad pro nevhodnou komunikaci do budoucna dalším diskutérům

2. nedáváte prostor dodatečné auto-cenzuře flame autorům (často se příspěvky v zamčených fórech již nedají editovat). Ony ty jejich hlavy často vychladnou, tak proč jim nedat prostor se polepšit?

3. zabijete tím možnost pokračovat v původním tématu. Jak k tomu přijdou “poctiví” diskutéři? Flameři vlastně tím nad vámi zvítězí a to je ještě víc povzbudí k dalším pyromanickým flame wars do budoucna…..

Tags: ,

No Responses to “Jak řešit souboje v diskusním fóru?”

Leave a Reply

Login with Facebook: