Hračičky na fóru aneb E-tivity pro netmoderátory

Návod on July 6th, 2009 1 Comment

NávodySpousta adminů otevřených (ale i privátních) komunit se shoduje v tom, že členové milují off-topicové diskuse, vlákna a celá fóra. Ti zarputilejší z adminů s tím bojují, což je ale zcela zbytečné, ba kontraproduktivní: akademičtí teoretici i praktici (zdravíme Gilly Salmon) potvrzují, že bez “sociálního rozměru” žádná komunita fungovat nebude. V článku přinášíme pár konkrétních námětů.

Extrémní odrůda těchto off-topicových diskusí jsou pak textové hry a aktivity (e-tivity? Zdravíme Gilly podruhé), které jsou už úplně o ničem :) Alespoň z pohledu obsahového. Mají však obrovskou funkci v tom, že polidšťují jinak chladný virtuální prostor, pomůžou členům zažít ovládání fóra, poznat se mezi sebou z nového úhlu pohledu a poskytnou jim důvod otevřít si stránky vaší komunity i tehdy, pokud se zrovna v on-topicových diskusích nic neděje. Pokud máte nastavené hodnocení členů podle počtu příspěvků, je moudré v těchto vláknech počítání vypnout.

Coby někdejšího zážitkového instruktora mne samozřejmě oblast her na fóru obzvlášť zajímá a tak mám pro vás v zásobě hned několik příspěvků na toto téma…  Dnes začneme příklady zadání některých hříček, se kterými mám sám zkušenost, veskrze pozitivní. Některé jsou z mé hlavy, jiné jsem okoukl jinde či upravil zadání jiných her.

“CTRL V”

Pozor pozor! Tuto aktivitku nedoporučují či přímo zakazují 4 z 5ti adminů jiných fór, neb je neobyčejně stupidní a vede k velkému nárustu počtu příspěvků. Nicméně mne zaujala, tak je tady! (pozor: po více jak 15ti obrazovkách smažu a začneme odznova Wink)
Pravidla:

- kliknout na tlačítko ZASLAT ODPOVĚĎ
- kliknout na okýnko, kam se normálně píše text
- zmáčknout CTRL+V (nebo command-V :) ) a tím vložit obsah své schránky do příspěvku
- pokud se objeví nějaký text, kliknout na tlačítko ODESLAT příspěvek

“DOTAZNÍK”

Tato věc funguje jednoduše. Musíte odpovědět na otázky z předchozího příspěvku. Poté jednu z otázek nahradit vaší otázkou a seznam otázek napsat znova – tak aby člověk odpovídající na váš mail věděl, na co odpovídat. Vždy se odpovídá NA POSLEDNÍ PŘÍSPĚVEK v tomto vláknu, otázky se mohou klidně i opakovat (ale nesmí být dvě stejné v jedné sadě a nesmí jich být jiný počet než pět), ale nezapomeňte vždy jednu otázku nahradit.

Já začínám!

1) Co jsi zažil(a) v posledním týdnu zajímavého?
2) Kolik jsi pohladil-a za poslední měsíc zvířátek?
3) Kam se chystáš na léto?
4) Kolik lidí z našeho serveru znáš i osobně?
5) Už jsi byl-a za Zrcadlem?

“NAJDI NĚCO POZITIVNÍHO NA…”

Zadání je jednoduché: odpovědět na to, co pozitivního je na věci, kterou vám navrhuje předchozí příspěvek, a zároveň zadat nalezení něčeho pozitivního na nějaké nové “negativní věci” pro toho, který bude na vás odpovídat. Opět není zakázáno jednu věc vyhodit třeba i víckrát.

Začínám:

Najdi něco pozitivního na DENÍKU BLESK!

“IT’S LEGAL TO BE LOSER!”

Záležitost pro otrlé! Říká se, že se na netu každý prezentuje jinak, než jaký je, rozuměj: jako superman, superwoman či super-it. Pojďme ukázat, že je legální být i méněcenný! (vypůjčíme si slogan jedné politicko-cirkusové skupiny z posledních voleb). Pojďme si ukázat, že jsme jiní! A že jsme na to hrdí!

Pravidla hračičky jsou jednoduchá.

1) Napište něco, co nemáte – nedělali jste – nezažili jste – neumíte – atp., a co podle co největší počet ostatních naopak již zažili, dělali, měli, četli, a tak. Volte ty nejdrsnější věci, ať to lítá! Např.: Jsem loser protože jsem jeětě nebyl v Indii (pokud jste hipík), Jsem loser protože nemám BMW (pokud jste podnikatel), Jsem looser protože nečtu Respekt (pokud jste intoš). Cílem je vytáhnout fakt těžký kalibr, něco, co všichni ostatní uuuurčitě mají nebo děljaí jinak, než vy. Zvítězí ten, kdo vytáhne něco, co dělali úplně už všichni – viz následující bod pravidel.

2) Kdo danou věc má stejně jak vy (nebyl v indii, nečte respekt, nemá BMW), na váš příspěvek hned odpoví, přihlásí se k vašemu handicapu a napíše, čím je loser pro změnu on.

A jedéééém, já začínám:

Ještě jsem nečetl Babičku od Boženy Němcové.

“NAJDI FOTKU!”

Zadání je jednoduché: najděte na netu obrázek podle zadání, na tento obrázek vložte do fóra.. To vám pak dává právo, ale i povinnost, zadat nové zadání, které napište pod fotku. Pokud by náááhodou odpovědělo na jedno obrázkové zadání víc lidí najednou, pak se bere jako autor nového zadání ten, který odpověděl nejrychleji a odpovídejte dále jen na něj.

První zadání: Najdi fotku počítače a kočky domácí!

Tags:

One Response to “Hračičky na fóru aneb E-tivity pro netmoderátory”

  1. Emily says:

    ahoj, pojdeme v poiatk vecer kolem seste/sedme z prahy, dve miesta v starej felde volne, naspat v nedelu rano az sa vyspime a pomozeme zobanovi co to uklidit, zdar

Leave a Reply

Login with Facebook: