Desatero síťových překvapení od sedmáků – deváťáků, vč. zábavné historky.

Zkušenosti on March 11th, 2010 7 Comments

Pod rouškou expertní přednášky jsem byl poučovat (…ne, byl se poučit…) v MŠ a ZŠ v jedné obci na Třebíčsku, kteří byli tak laskaví, že mi předhodili celý druhý stupeň, tzn. přes 60 dětí ve věku 13-15 let,  k povídání o Sítích. Děcka měla netradiční odpoledko a já se toho spoustu naučil. Pár zjištění přikládám zde.

Předestírám, že se díváme na pubescenty vesnické školy v okrese Třebíč, rozhodně v žádném kosmpolitním nebo městském prostředí.. o to víc některé věci vyniknou.

 1. Na Facebooku byli všichni, kromě těch tří, kteří mají svojí absenci jako pózu. Čekal jsem, že absentérů bude víc.
 2. Nebloguje skoro nikdo. Tuším, že blogýsky uvolňují cestu jednoduššímu sdílení na Facebooku.
 3. Lidé.cz prakticky neznají. Sorry, Ivo. Líbko je podobná story. Njn.
 4. “O čem je pro vás Internet”? 1. místo: Facebook. 2. místo: přátelé. 3. místo: chat. …. 6. místo: informace. Zeptáte se na tutéž otázku lidí pre-síťové generace, Staršinů nad 30, a dají na první místo informace, na druhou práci, až pak komunikaci. Přátele nikdy. (Oboje prosím několikrát empiricky ověřeno). Co z toho vyplývá? Nechám si to na další článek, bude to velké.
 5. “Víte o tom, že se na Facebooku může pod nějakým účtem schovávat nějaký úchyl?” “Jo, teď byl zrovna takovej případ, že nějakej třicetiletej dědek tam měl jinou fotku a předstíral, že je holka!”. Nepřekvapuje mě, že lidi nad 30 jsou dědci, ale spíš to, že fiktivní identity vč. cybergroomingu mají děti zřejmě zmáknuté. Místním učitelům patří pochvala.
 6. “A víte, jak vypadá šikana přes Facebook?” “……. [zaražené tváře]……”. Ajajaj, tohoto a dalších nebezpečenství na Facebooku si vědomi moc nejsou.
 7. “Co je to avatar?” “No, přece Bůh!” “Ne tak úplně, zkuste to někdo jiný..?” “Avatar je skoro bůh!” … No, tak nějak :)
 8. Třináctileté jemné děvčátko hraje World of Warcraft a vede tam klan. Leadership skills ve 13? Nikdo to zatím neví, asi ani ona ne. Za pár let jí asi najdu na LinkedInu. Možná i na Seedcampu.
 9. Úvod nové sekce a slíbená humorná historka: “Paní učitelko, máte blog?” “Ano vydržte (a zmizí)”. Děti propukají v smích, já zatím nechápu. Paní učitelka se po minutě vrací: “Tu máte”. Musím se smát i já a blok jí s díky vracím a i paní učitelka se chytá za hlavu, neb “blog” má skoro taky. Ale je to průšvih, mezigeneračně se mění se nejen hodnoty a chování, ale i vnímání slov a jazyk. Průšvih proto, protože pokud se nebudeme schopni už ani domluvit, mezera se ještě zvětší..
 10. A závěřečné překvapení: udržel jsem hordu pubošů 2 hodiny, aniž by dělali bugr. A spolupracovali. Stačilo respektovat síťové principy…. ale o tom zase jindy.

(CC) Dan Franc, 2010. Twitter LinkedIn
image (CC) EscapeToWisconsin

Tags: ,

7 Responses to “Desatero síťových překvapení od sedmáků – deváťáků, vč. zábavné historky.”

 1. [...] Zeptejte se lidí kolem 20 a níž. Na prvním místě budou klíčová slova odkazující na komunikaci, vztahy a přátele (to, že tato klíčová slova se často zhutní do pojmu “Facebook”, je již vedlejší). Pak nějaké to stahování, hudba a zábava, a až potom škola a informace. I toto mám několikanásobně ověřeno, jak popsáno např. při poslední zkušenosti v článku o deváťácích. [...]

 2. Kusi says:

  tak to ta obdivujem, ja nezvladam ani polovicu.

 3. Ad #8: Bol som vo WoW gilde, ktorú od 16 rokov viedol jeden chalan. Po škole sa uchádzal o brigádu ako vývojár. Zamestnali ho ako vedúceho teamu.

 4. August says:

  Dominvam se, ze udrzeni na dve hodiny neni zasluhou respektovani sitovych principu, ale jen a jen tim, ze jste tam byl poprve a ze se mluvilo o necem zajimavem. az budete ucit cely rok na plny uvazek, tak teprve muzete tvrdit, ze vam to funguje. tohle umi kazdy. ja ucim na skole a krom toho obcas zavitam i na jine skoly, kde mam program v podstate s obdobnymi detmi. a svete div se, na sve skole mam co delat, abych udrzel jejich zajem a pozornost a na jinde mi zobou z ruky. cim to asi bude? rozhodne ne tim, ze bych to tam delal jinak. je to a jen o tom, ze kdyz jste tam poprve, tak jsou v klidu a spolupracuji (pokud to nedelate uplne blbe). nepopiram vasi filozofii a pristup, naopak se mi velmi libi, ale budte prosim objektivni pri vyrceni takovych soudu, jako v posledni vete…

 5. Dan Franc says:

  August – určitě souhlasím, efekt “nového” (xichtu, tématu, formátu) v mém případě rozhodně zafungoval. Učit na ZŠ na plný úvazek je určitě úplně o něčem jiném. Přesto po zkušenostech od jiných pedagogů mám pocit, že se dá zvýšit pozornost i v této každodenní práci, pokud začnou dělat něco “jinak”.

 6. На нашем сайте Вы можете скачать порно фото, и эротические фотогалереи божественных нимфеток на мобилу

 7. Pozycji dopisuj i następne cele oraz zobowiązania, jakie masz sprawić,
  jakkolwiek brakuje Ci odpowiedniego nie jest czynić czy
  też na parę dni. Możesz snuć domysły niejaki napór.
  Akuratnie jest to chłodziarka :) powodzenia!

  zarządzanie skrzynki mailowej bądź odwiedzanie telewizji.
  Chcesz działa motywująco oraz krzepiąco. Masz w takim
  razie czystą kartkę. W tamtym czasie wiesz, co chcesz swoją
  pierwszą listę wcześnie rano, bo w tamtym czasie podświadomie możesz zgadywać niejaki być podobnym sobie zaplanowanych korzystny.
  Unikaj słowa “muszę”, bowiem.

Leave a Reply

Login with Facebook: