7 magických kroků pro tvorbu e-learningu

Návod on September 6th, 2008 No Comments

Čím jiným začít, než klasikem e-learningu, Michaelem Allenem (někdejší šéf Authorware, jež se později stalo součástí Macromedia a celkem nedávno Adobe) a jeho “Sedmi klíči pro motivaci” studentů v e-learningu. Motivace se ukazuje jako klíčové téma – tak se na ty “klíče” pojďme podívat!

1. Stavte na předpokládaných výsledcích. Pomozte studentům: ukažte jim, jak jejich účast v e-learningu ovlivní konečný výsledek, o který se tak zajímají.
2. Vystavte studenty riziku. Pokud studenti mají co ztratit, dávají si mnohem větší pozor.
3. Vyberte studentům to správné téma. Pokud je téma nesmyslné nebo ho již student zná, nebude to pro něj žádná zábavná učební zkušenost.
4. Vytvořte přitažlivé prostředí. Novinky, napětí, krásná grafika, humor, zvuky, hudba, animace – pokud tohle všechno dokážete správně namíchat, rozhodně si studenty získáte.
5. Zadávejte studentům vícestupňové úkoly. Když student ům zadáte „skutečný“ úkol, bude to pro ně mnohem zajímavější než opakovat nebo napodobovat jeden krok za druhým.
6. Poskytněte studentům zpětnou vazbu formou ukázky důsledků jejich činů. Když studenti uvidí pozitivní důsledky dobré práce, budou to vnímat mnohem lépe než kdybyste jim řekli „Ano, bylo to dobré.“
7. Nespěchejte s hodnocením. Když studenti čekají na hodnocení, jsou donuceni si sami průběžně reflektovat vlastní výkon.

Michael Allen píše, že stačí jen jeden z klíčů, aby e-learningová aplikace za něco stála.. osobně si ale myslím, že jeden je málo – studenti již vyžadují více.

Tags:

No Responses to “7 magických kroků pro tvorbu e-learningu”

Leave a Reply

Login with Facebook: